czwartek, 7 kwietnia 2011

Wielki sukces projektu "Bałkany 15 lat po wojnie"!

Wszystko zaczęło się we wtorek o 19, kiedy odbyliśmy podróż przez Bałkany podczas slajdowiska. Kolejnego dnia byliśmy świadkami symbolicznego momentu, mogąc gościć Ambasadorów Bośni i Hercegowiny, Chorwacji oraz Serbii - jeszcze kilka lat temu takie spotkanie mogło wydawać się niemożliwe. Nasi goście tchnęli we wszystkich nadzieję nie ukrywając wspólnej przyjaźni oraz prezentując swoje kraje oraz stosunki w regionie w znakomity sposób. Ciekawe wystąpienia usłyszeliśmy także od Konsula Pawła Włodarczyka oraz Roberta Makłowicza. Drugi z nich zachwycił wypełnioną po brzegi, największą salę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wystąpieniem łączącym problemy etniczne, religijne, językowe oraz geograficzne. Wszystko dotyczyło oczywiście Bałkanów. Dzień trzeci, ostatni, ponownie zapełnił widownię, a zaproszeni goście pokazali same mocne strony. Rzadko spotykana forma konferencji, polegająca na kilkuosobowych panelach, okazała się strzałem w dziesiątkę. Żywa, rzeczowa i konstruktywna dyskusja podczas każdego z paneli nie tylko przybliżyła słuchaczom problematykę konfliktów na Bałkanach, ale także przyczyniła się do wielu nowych, ciekawych spojrzeń na ten region. Szczególnym momentem było spotkanie red. Ryszarda Bilskiego z mjr. Maciejem Zimnym - spotkali się dziś po 11 latach. Jesteśmy zaszczyceni, iż nasz projekt przyczynił się do takich wyjątkowych momentów. Całość wydarzeń zakończył pokaz filmu "Grbavica" oraz następująca po nim dyskusja w małym gronie z mjr. Maciejem Zimnym. Kto był obecny podczas wszystkich wydarzeń, ten z pewnością nie żałuje poświęconego na to czasu.

Obszerne relacje, zdjęcia i inne materiały będą publikowane stopniowo, gdy zostaną odpowiednio przygotowane. Prosimy o cierpliwość!

Jesteśmy przekonani, iż to nie koniec projektu. Należy się spodziewać, iż w przyszłości będziemy świadkami kolejnych wydarzeń związanych z Bałkanami. Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie wszystkich obecnych i liczymy na nie w przyszłości!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz